top of page
Meyhaneci Hatun_On_edited.png

MEYHANECİ HATUN:
BEYZA GÜRBÜZER 

Değerli yazar Şefika Onur Akatay’ın bir gurme titizliği ve araştırmacılığıyla sürdürdüğü bu “söyleşi – araştırma”da, hem erkek egemen bir alanda kendine yer etmeye çalışan bir kadının çabalarını ve yaşam öyküsünü, hem de İstanbul’dan başlayarak toplumun aydınlık yüzünün yemek ve sofra adabının sosyolojik temellerini görebiliyorsunuz.

Beyza Gürbüzer’in coşkulu anlatımının yanı sıra, kitabı hazırlayan Şefika Onur Akatay’ın konuya açıklık getiren soru ve değerlendirmeleriyle zenginleşen kitapta, Türk toplumunun yaşam ve yemek kültürünün bir panoraması da sergileniyor.

Bu sosyal ortamda, zamanla oluşan dostluklar ve sohbetlerin sergilenmesiyle devam eden kitap, günümüzde meyhaneciliğin vardığı yeri ve pazar ekonomisinin bu sektörde meydana getirdiği değişimleri göstermesi açısından da ayrı bir öneme sahip.

Kitabın sonunda yer alan ve senelerin birikiminden süzülerek ortaya çıkan yemek ve meze tarifleri ise, hem bu işi yapanların, hem de meyhane kültürüne ilgi duyanların yararlanacağı çok değerli bir kaynak.

Araştırmacı Yazar-Sosyolog 

Abdullah Özkan

Meyhaneci Hatun_On.jpg
Meyhaneci Hatun_Arka.jpg
bottom of page